Archiwum 22 czerwca 2015


Dlaczego warto powiedzieć " Tak ?
Autor: konsultacjeslubne
Tagi: ślub   ślubny  
22 czerwca 2015, 16:49

Ostatnimi czasy mamy doczynienia a z "plagą" przeciwników ślubów.  Każdy z nich może podać co najmniej 3 powody, dla których  nie warto legalizować związku. Wśród nich znajdą się finanse, wiele formalności w razie ewentualnego rozwodu, przekonania duchowe, religijne. Owszem mają rację, ślub jest kosztowny, formalności sprawiają trudności, ale znajdzie się kilka powodów, dla których warto jednak zalegalizować związek.


1. Warto jest przeżyć taki jedyny dzień w życiu.

Biała suknia, bukiecik kwiatów, przystrojony samochód lub powóz  konny, dekoracja kościoła, sali… wszystkie oczy zwrócone na Was. Tak, taki dzień nie powtórzy się nigdy więcej. Fakt, jest to kosztowna impreza i nie ma znaczenia czy weźmiecie ślub cywilny czy kościelny, jednakże  warto przeżyć ten moment na własnej skórze. Ten dzień, widok narzeczonej w białej sukni, uśmiech narzeczonego podczas pierwszego tańca i to cudne uczucie gdy budzicie się rano nie jako narzeczony/narzeczona, ale jako mąż i żona, warte jest każdych pieniędzy.

2. Względy zdrowotne.

Ktoś od razu zada pytanie „ Jak to?” otóż, przeprowadzono badania, w których udowodniono, iż pośród par małżeńskich rzadziej zdarzają się depresje, stany nerwowe i stany lękowe. Wynika to z dużego poczucia bezpieczeństwa, stabilności. W tym miejscu odezwa się przeciwnicy ślubów, którzy powiedzą, że w związkach też poczucie bezpieczeństwa mają. Nie zaprzeczam, na pewno tak jest, ale…

3. Formalności

Nie ukrywajmy, małżeństwa mają większe prawa niż konkubinaty. Przede wszystkim łatwiej o dostęp do informacji o zdrowiu partnera, wiele formalności może załatwić jeden z małżonków. Według związków konkubenckich jesteście dla siebie obcymi osobami, a więc nie macie wspólnego majtku, co za tym idzie pewne kredyty nie są dla Was dostępne. Dziecko ze związku konkubenckiego ma oczywiście takie same prawa jak inne dzieci, tj do renty, alimentów itp., jednakże cały czas ma status dziecka pozamałżeńskiego, a więc ojciec, partner musi uznać to dziecko, a to wiąże się z kolejnymi formalnościami jakie należy załatwić w urzędzie. Sprawy majątkowe też do końca nie są tak łatwe jakby się wydawało. Oczywiście wg prawa dziedziczy dziecko, konkubent jeśli są w stałym związku co najmniej 5 lat, ale… Zawsze jest to „ ale”. Oczywiście w przypadku gdy istnieje testament,  niby wszystko jasne, wszystko jest napisane zatwierdzone przez notariusza, jednakże wystarczy, iż trafi się jakaś nie życzliwa osoba, która stwierdzi, że bez walki nic nie odda, może podważyć testament. Natomiast udowodnić, iż było się z daną osoba przez 5 lat, bez przerwy jest trudno. Jednakże, nie jest to niemożliwe oczywiście.

4. Tradycja

Jeśli jesteście oboje chrześcijanami, to dlaczego nie zalegalizować związku? Rodzice nie będą wiecznie nagabywać „ A kiedy ślub?”, sąsiedzi  nie będą plotkować i dopytywać, oraz lepiej będzie wyglądało jak przedstawicie swoich partnerów jako narzeczony, mąż, żona, niż partner, partnerka lub konkubent. Według tradycji, jeśli się kochacie i chcecie mieć dzieci ślub musi być ;)

5. Aby nie żałować tego w przyszłości

Oczywiście małżeństwa też można żałować, czasami nawet bardzo. Jednakże gorsze jest to, iż obudzicie się któregoś pięknego dnia, zacznie rozważać soje życie i okaże się, że wiele rzeczy w życiu nie zostało przez was zrobione. Mogliście wziąć ślub, nie zrobiliście tego, a więc nie wiecie jak jest w małżeństwie, nie potraficie nic o czymś takim powiedzieć.

Te i kilka innych argumentów, które wiele par jest wstanie jeszcze podać, potraktowane są przeze mnie troszkę z przymrużeniem oka, ale warto się nad nimi zastanowić i zadumać choć na chwilkę. Jednakże pamiętajcie, nie podejmujcie decyzji pochopnie, bo jak wcześniej wspomniałam, małżeństwo to bardzo ważna i decyzja w życiu i jak to mówi moja babcia   „ wielka zagadka kryminalna”.